Szarfowanie

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szarfowanie

(podcinanie skóry) (ang. pare, fr. parer, niem. Schärfen, wł. scarnire)

Ścienianie skóry przeznaczonej na obleczenie okładki. Szarfowanie wykonywane jest na obrzeżach (miejscach zawinięcia), przegubach, ewentualnie na całym grzbiecie, zwłaszcza w przypadku wykonywania garbów (wypukłych zwięzów). Skórę przeznaczoną na oprawę półskórkową czasami introligatorzy szarfują na całej powierzchni, podobnie jak użytki przeznaczone na rogi lub lamówki. W wyjątkowych przypadkach szarfowaniu poddawana jest cała obłóczka, a nawet cały błam skóry.

W dawnym introligatorstwie, nie podcinano skóry, introligatorzy zaopatrywali się w skórę o odpowiedniej grubości. W XVI-XIX w. podcinali tylko miejsca przeznaczone na zawinięcia. Szarfowanie upowszechniło się w 2. poł. XIX w.


Urządzenie służące do ręcznego podcinania (szarfowania) skóry na oprawę. Podcinanie następuje poprzez przeciąganie skóry przez szczelinę pomiędzy zamocowanym w głowicy nożykiem (żyletką) a ruchomym ogranicznikiem w formie rolki, którego regulacja pozwala na zmianę grubości i skosu podcinanego materiału.

Zakłady introligatorskie wykonujące znaczne liczby opraw skórzanych używają maszyn do szarfowania lub do rozcinania (dwojenia) skóry.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Nóż do skóry
Strugarka

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1
  2. Przypis 2

Autor: E.P.