Introligator

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj

Introligator (bibliopega, compactor librorum, ligator librorum, glutinator, stationarius) – rzemieślnik lub pracownik przemysłu poligraficznego zajmujący się introligatorstwem.


Historia

Protoplastami introligatorów byli glutinatorzy – sklejacze papirusowych zwojów w starożytnym Egipcie. Introligatorstwo powstało w pierwszych wiekach naszej ery w Rzymie, wraz z ekspansją książki w postaci kodeksu. W średniowieczu introligatorstwem zajmowali się mnisi, pracujący na potrzeby klasztornych skryptoriów i bibliotek. Pierwszym znanym z imienia introligatorem był irlandzki mnich Dageus z VI w. Powstanie uniwersytetów i związany z tym wzrost zapotrzebowania na książki spowodował rozwój introligatorstwa świeckiego; introligatorzy byli częścią społeczności uniwersyteckiej, w paryskiej Sorbonie pracowali już w XII w. Pierwszy polscy introligatorzy związani byli z Uniwersytetem Jagiellońskim, źródła historyczne wzmiankują o pojawieniu się introligatora w Krakowie w 1404; oprawą ksiąg trudniło się wielu scholarów, bakałarzy i magistrów, np. Walenty z Pilzna, Jakub Jeżowski a także Hieronim Wietor, znany później drukarz. W XV i XVI w. introligatorzy pojawili się w Gdańsku, Lwowie, Łęczycy, Płocku, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Wilnie, Wrocławiu i Zamościu. W miastach, gdzie była większa liczba introligatorów zawiązywano cechy; najstarszy w Krakowie w 1567. Cechy miały charakter samorządowy: regulowały stosunki wewnątrz grupy i zabraniały uprawiania zawodu osobom spoza organizacji, skutkiem czego coraz bardziej hamowały rozwój rzemiosła. Przeł,om nastąpił w XIX wieku, gdy przekształcenia prawne oraz rozwój technologiczny utorowały drogę wytwórczości wolnorynkowej, przemysłowej.

Nauka zawodu introligatorskiego przebiegała drogą kilkuletniego (przeważnie 3-letniego) terminowania w warsztacie mistrza, po czym następowało wyzwolenie na czeladnika. Po kilku latach pracy i odbyciu wędrówki, której celem było dokształcenie zawodowe w innych ośrodkach, czeladnik mógł przystąpić do egzaminu mistrzowskiego, przedstawiając określone przepisami samodzielnie wykonane oprawy.

Introligator galanteryjny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lista

  • Punkt 1
  • Punkt 2
    • Punkt 2.1
    • Punkt 2.2
  • Punkt 2

Hasła obce

  1. Test site (eng.)
  2. Site d'essai (fr.)
  3. Testgelände (de.)
  4. Sito di prova (it.)

Grafika

Przypisy

  1. https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow//-/klasyfikacja_zawodow/zawod/732302?p_p_lifecycle=2&p_p_state=exclusive&p_p_resource_id=pdf&p_p_cacheability=cacheLevelPage&_jobclassificationportlet_WAR_nnkportlet_targetExtension=pdf
  2. Przypis 2

Autor: E.P.