Zaklejanie grzbietu

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 11:48, 29 cze 2019 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Maszynowe zaklejanie grzbietu)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Zaklejanie grzbietu

Proces nanoszenia kleju na grzbiet. W trakcie oprawiania książki może zachodzić jeden raz lub wielokrotnie (zaklejanie wstępne oraz po oporkowaniu, a także naklejanie materiałów wzmacniających grzbiet). Ma na celu stworzenie lub wzmocnienie połączenia pomiędzy składkami.

W oprawach dawnych do zaklejania grzbietu używano klajstru, później stosowano kleju kostnego. Skutkiem tego grzbiet był sztywny. Sztywność zwiększało tworzenie grzbietu zwartego, tj. naklejanie skóry okładkowej bezpośrednio na grzbiet. Dla poprawienia otwieralności grzbietu zmodyfikowano technologię oprawy w kierunku grzbietu wolnego. Wraz z wprowadzeniem do introligatorstwa klejów syntetycznych, zastosowano je do zaklejania grzbietu. W pracach ręcznych a także w oprawie maszynowej książek szytych do zaklejania grzbietu używa się klejów dyspersyjnych, charakteryzujących się wytrzymałością i elastycznością. Do opraw bezszyciowych najczęściej używane są kleje topliwe.

Maszynowe zaklejanie grzbietu

W oprawie przemysłowej zaklejanie wykonywane jest przez maszynę do zaklejania grzbietu. Jest to urządzenie nanoszące klej na grzbiet bloku za pomocą wałka lub zespołu wałków zanurzonych częściowo w kleju oraz szczotek rozsmarowujących. Klejenie może następować przy użyciu klejów na zimno (dyspersyjnych), lub na gorąco, klejem termotopliwym, gdyż rządzenie posiada mechanizm grzewczy. Maszyna jest wyposażona w urządzenie suszące: kleje topliwe suszone są przy pomocy nadmuchu zimnego powietrza, kleje dyspersyjne przez promieniowanie podczerwone.

Maszyna najczęściej stanowi część linii potokowej lub agregatu do oprawiania książek.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Klejarka
Kleje introligatorskie
Klejenie
Maszyny introligatorskie

Grafika

Przypisy

  1. Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, pod red. J. Celma-Panek, Wrocław 1986, s. 92-93.

Autor: E.P.