Papiery litografowane
Spis treści
Papiery litografowane
(papiery litograficzne) (ang. lithographed papers, niem. Lithografiertes Papier)
Papiery dekoracyjne wykonywane techniką druku litograficznego, w introligatorstwie najczęściej używane na karty wyklejkowo-ochronne.
Technika litograficzna, czyli druku płaskiego z kamienia, została wynaleziona w 1798 roku. Druk każdego koloru wymaga odrębnej formy drukowej, i wielokrotnego drukowania tego samego arkusza.
Wykonanie litografii przebiega w zakładzie drukarskim, w warsztacie litograficznym. Początkowo litografia była stosowana do ilustrowania książek, druku nut i map. Usprawnienie litografii w końcu XIX w. (fotolitografia, zastosowanie maszyny litograficznej pospiesznej) rozszerzyło użycie techniki do druków użytkowych, opakowań, w tym także papierów dekoracyjnych, stosowanych w introligatorstwie.
Wytwarzano szeroką gamę papierów litograficznych: jedno i wielobarwne, w tym z użyciem złotej farby, od prostego wzoru geometrycznego po wzory rozbudowane. Powierzchnia papieru pozostawała naturalna, używano papiery gładzone albo na powierzchni wytłaczano fakturę, zwykle prążkowaną.
Zobacz też
Indeks alfabetyczny
Papiery dekoracyjne
Grafika
Przypisy
- Lithografiertes Papier, http://www.buntpapier.org/techniken/lithografiertes-papier.html
- Krause S., Rinck J., Buntpapier – ein Bestimmungsbuch, Stuttgart 2016, s. 62-65.
Autor: E.P.