Aukcje opraw

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 23:30, 20 sie 2021 autorstwa Vagnerus (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "===Aukcje opraw=== Aukcje, na których licytowane są książki wyłącznie lub w zdecydowanej większości ze względu na ich oprawy. Organizuje się je niezależnie o...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aukcje opraw

Aukcje, na których licytowane są książki wyłącznie lub w zdecydowanej większości ze względu na ich oprawy. Organizuje się je niezależnie od aukcji bibliofilskich z oprawami jako zazwyczaj drobną częścią wszystkich pozycji katalogowych. Zjawisko to jest charakterystyczne dla Zachodniej Europy i USA, gdzie z ogromnej i wszechstronnej oferty w tym zakresie korzystają prywatni kolekcjonerzy oraz biblioteki i muzea. Do placówek wyspecjalizowanych w a. o. zalicza się m.in. słynny antykwariat Martin Breslauer Inc. w Nowym Jorku (już nieistniejący) oraz Maggs Bros Ltd. w Londynie. Katalogi aukcyjne przygotowywane z takich okazji odznaczają się wysokim poziomem merytorycznym i bogatą szatą ilustracyjną, co czyni z nich publikacje o statusie porównywalnym z katalogami wystaw naukowych. Niekiedy a. o. podejmują się też wielkie domy aukcyjne (np. trzyczęściowa a. o. z kolekcji Michela Wittocka zorganizowana przez Christie’s w 2004-2005 r.). Ze względu na katastrofalne przetrzebienie księgozbiorów historycznych, relatywną niezamożność społeczeństwa oraz brak rozwiniętej tradycji kolekcjonerstwa opraw, w Polsce nie ma obecnie warunków do organizowania a. o. Niemniej w ostatnich latach dzieła introligatorskie (rodzime i zagraniczne) pojawiają się systematycznie w ofercie aukcyjnej niektórych antykwariatów (m.in. Lamus w Warszawie, Rara Avis i Antykwariat Wójtowicz w Krakowie, Bydgoski Antykwariat Naukowy).

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Fałszowanie opraw

Grafika

Autor: A.W.