Tytuł książki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "==Tytuł książki== Tytuł książki stanowi podstawowy środek identyfikacji i często znajduje się na oprawie. W dawnych księgach tytuł lokowano na wierzchniej o...")
(Brak różnic)

Wersja z 14:46, 31 lip 2020

Tytuł książki

Tytuł książki stanowi podstawowy środek identyfikacji i często znajduje się na oprawie.

W dawnych księgach tytuł lokowano na wierzchniej okładzinie, gdyż księgi przechowywano w pozycji leżącej. W księgach średniowiecznych kartka z wypisanym tytułem była umieszczana w okienku, pod przejrzystą płytką. Wraz z upowszechnieniem dekoracji wytłaczanych tytuły były tłoczone przy użyciu pojedynczych tłoków literniczych, na ślepo lub złocony. Alternatywnie tytuł mógł być wypisany na krawędziach kart.

Od czasu upowszechnienia przechowywania książek w pozycji stojącej z widocznym grzbietem, tytuł został przeniesiony na grzbiet. W oprawach z garbami zwięzów, jeden kompartyment był przeznaczony na umieszczenie w nim tytułu, tzw. pole tytułowe, najczęściej było to drugie pole od góry. Czasem tytuł wytłaczano na barwnym szyldziku.

W końcu XIX wieku tytuł zaczęto umieszczać pionowo. Było to skutkiem produkcji coraz cieńszych książek, na których nie mieścił się poziomy tytuł. W tradycji europejskiej, w tym polskiej tytuł biegł z dołu do góry, w angielskiej i amerykańskiej odwrotnie: z góry do dołu. Współcześnie styl anglo-amerykański dominuje w praktyce wydawniczej.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Szyldzik
Kompartyment

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1

Autor: E.P.