Szycie drutem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Zobacz też)
Linia 12: Linia 12:
  
 
[[Indeks alfabetyczny ]] <br>
 
[[Indeks alfabetyczny ]] <br>
 +
[[Zszywki metalowe]] <br>
 
[[Maszyny do szycia książek]] <br>
 
[[Maszyny do szycia książek]] <br>
 
[[Szycie blokowe]] <br>
 
[[Szycie blokowe]] <br>

Wersja z 14:50, 16 lip 2020

Szycie drutem

(niem. Drahtheftung, Drahtklammerheftung)

Sposób łączenia składek lub innych wyrobów introligatorskich (gł. pudełek) za pomocą metalowych zszywek. Proces wykonuje się na zszywarkach drutem. Zszywki formowane są przez maszynę z płaskiego lub okrągłego drutu o grubości 0,35-0,75 mm, zależnie od typu maszyny i grubości zszywanego użytku. Istnieje kilka sposobów zszywania książek drutem. Bloki jedno składkowe są zszywane zeszytowo, przez grzbiet rozwartej składki (niem. Rückstichheftung). W ten sposób są także zszywane czasopisma i zeszyty.

Wynaleziona w 2. poł. XIX wielogłówkowa maszyna do zszywania książek drutem zszywała składki zeszytowo i jednocześnie przymocowywała je do biegnących w poprzek grzbietu taśm lub pasków merli, tworząc blok do oprawy twardej. Maszyny te zostały wyparte przez maszyny zszywające bloki nićmi.

Bloki o objętości kilku składek są zszywane blokowo, na sztorc (niem. Blockheftung). Zszywki przechodzą przez blok w odległości kliku milimetrów od grzbietu. Jest to sposób niekorzystny dla książki, gdyż nie pozwala na pełne, swobodne otwieranie. Bywa stosowane w tanich oprawach broszurowych.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Zszywki metalowe
Maszyny do szycia książek
Szycie blokowe

Grafika

Przypisy

  1. Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, Wrocław 1986, s. 154-156.

Autor: E.P.