Suszenie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "==Suszenie== Czynność polegająca na usunięciu wilgoci zawartej w produktach i półproduktach, wprowadzonej podczas przeprowadzanych operacji, zwłaszcza klejenia, a...")
(Brak różnic)

Wersja z 22:18, 20 sty 2020

Suszenie

Czynność polegająca na usunięciu wilgoci zawartej w produktach i półproduktach, wprowadzonej podczas przeprowadzanych operacji, zwłaszcza klejenia, ale także wilżenia lub kąpieli papieru. Obecność wilgoci może spowodować pleśnienie lub rozkład substancji organicznych, tj. papieru, tektury, tkaniny i skóry. Sklejane materiały podczas wysychania wypaczają się, dlatego najwłaściwsze jest powolne suszenie pod przyciskiem lub w prasie. Dla zapobieżenia przenikania wilgoci w głąb bloku stosuje się przekładki w tworzywa lub metalu, zaś odciąganiu wilgoci służą bibuły, które muszą być kilkakrotnie zmieniane. Innym sposobem suszenia jest rozstawianie otwartych elementów. Dla przyspieszenia suszenia stosowano ogrzewanie i wentylację. Znane są zapisy, że introligatorzy pozostawiali książki do wysuszenia w pobliżu pieca, a to dlatego że zdarzenie takie spowodowało pożar.

Suszarki

W procesie oprawy przemysłowej używane są suszarki przyśpieszające suszenie. Do najczęściej stosowanych należą suszarki tunelowe, przechodzące przez tunel użytki są suszone ogrzanym powietrzem lub promieniami podczerwieni, a wilgoć lub opary są usuwane wyciągiem. Suszeniu podlega nie tylko wilgoć pochodząca z klejów rozpuszczalnych lub rozcieńczanych wodą ale też inne rozpuszczalniki klejów i lakierów.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny

Grafika

Przypisy

  1. Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, Wrocław 1986, s. 151-153.
  2. A. Magier

Autor: E.P.