Tłoczenie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Tłoczenie)
(Grafika)
Linia 28: Linia 28:
  
 
<gallery>
 
<gallery>
File:Bookbinders_2.jpg|Obrazek 1
+
File:Nagrzewanie tłoków.jpg|Nagrzewanie tłoków ręcznych do tłoczenia
File:Bookbinders_3.jpg|Obrazek 2
+
  
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 07:16, 6 wrz 2019

Tłoczenie

(wytłaczanie, wyciskanie) (niem. Prägung)

Sposób zdobienia polegający na uzyskaniu odbicia matrycy, poprzez poddanie użytku (najczęściej okładki) ściśnięcia z matrycą (tłokiem).

Tłoczenie może być wykonywane ręcznie, przy użyciu ręcznych tłoków introligatorskich, lub maszynowo, z zastosowaniem plakiet lub płaskich matryc (klisz introligatorskich). Specjalistyczną maszyną przeznaczoną do tłoczenia jest prasa do złocenia, ale możliwe jest wykonanie tłoczenia przy użyciu zwyklej prasy belkowej lub kolumienkowej.

Tłoczenie zwykle wykonywane jest na gorąco, tłok jest podgrzewany do temperatury, która spowoduje związanie substancji wiążącej (białko, kalafonia), jest to temperatura ok. 100°C, choć niektóre folie wymagają niższej lub wyższej temperatury (w zakresie 80°-130°C).

Silne tłoczenie na sucho okładki (płóciennej lub skórzanej) powoduje powstanie wgłębienia. Może być ono być wstępnym krokiem złocenia, oznaczoną wytłokiem płaszczyznę gruntuje się białkiem. Tłoczenie na zimno na mokro jest długotrwałe, matryca jest pozostawiona w stanie sprasowania z okładką (skórzaną) przez dłuższy czas, aż do całkowitego wyschnięcia i uwalenia wzoru.

Tłoczenie wgłębne wykonywane jest przy użyciu matryc z rysunkiem wypukłym, do tłoczenia reliefowego (płaskorzeźbowego) używa się matryc z rysunkiem wgłębnym, a pod okładkę (obłóczkę) podkłada się kontrmatrycę lub dodatkową warstwę tektury.

Tłoczenie na ślepo

Tłoczenie barwne

Złocenie

Tłoczenie przy użyciu złota płatkowego, jego namiastki (szlagmetalu) lub folii introligatorskiej metalicznej, powodujące zwiżanie złota na okładce i efekt złotego napisu lub ornamentu.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Złocenie
Tłoki introligatorskie

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1
  2. Przypis 2

Autor: E.P.