Z epoki oprawa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "(współczesna) (ang. contemporary binding; niem. Einband der Zeit, fr. reliure de l'époque) Oprawa wykonana równocześnie z powstaniem rękopisu lub druku lub wkró...")
(Brak różnic)

Wersja z 10:25, 13 wrz 2021

(współczesna) (ang. contemporary binding; niem. Einband der Zeit, fr. reliure de l'époque)

Oprawa wykonana równocześnie z powstaniem rękopisu lub druku lub wkrótce potem. Pojęcie stosowane zwłaszcza w środowisku antykwarycznym, ze względu na wartość finansową opraw pochodzących z tego samego czasu co zawartość treściowa książek. Antykwariusze niemieccy przyjmują za oprawę z epoki taką, którą od druku dzieli nie więcej niż 10 lat i chętnie używają tego określenia w katalogach antykwarskich (polscy antykwariusze także). Oprawy równe wiekiem książkom są także cenione przez bibliotekarzy, bibliofilów i badaczy ksiąg, gdyż stanowią z nimi jedność historyczną i stylistyczną.

Stwierdzenie, czy oprawa jest równoletnia z dziełem nie jest w większości przypadków łatwe ani pewne. Rzadko na oprawie znajduje się data jej wykonania. Przy datowaniu, oprócz daty wydania książki, korzysta się z informacji historycznych na temat właściciela i warsztatu introligatorskiego (o ile takie istnieją), zestawia się grupy opraw z jednego warsztatu i analizuje daty ich wydania. Posiadając pewne doświadczenie na podstawie analizy materiałów, techniki oprawy i motywów zdobniczych oraz stopnia zniszczenia można podać orientacyjną datę wykonania oprawy, ale tylko wyjątkowo będzie ona dokładna i pewna. Dodatkowo należy liczyć się z możliwością fałszerstw oraz celowego postarzania opraw nowszych, imitujących oprawy z minionych epok.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Pierwotna oprawa
Fałszowanie opraw

Przypisy

  1. G. Bogeng, Der Bucheinband. Ein Handbuch für Buchbinder und Bücherfreunde, ed. 2, Halle 1940 s. 165.

Autor: E.P.