Wklejka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Zobacz też)
(Wklejka)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
==Wklejka==
 
==Wklejka==
Oddzielna, pojedyncza kartka lub składana kartka, zadrukowana jedno- lub dwustronnie, w formacie mniejszym, równym lub większym od składki, przyklejona do określonej kartki. Najczęściej zawiera ilustrację, tabele, mapkę, wykres, erratę, itp. Wklejki przykleja się przed szyciem bloku. Wkładki składane i pojedyncze równe formatowi bloku książki przykleja się przy krawędzi grzbietowej w odległości 1 - 2 mm od linii grzbietu. Wkładki mniejsze od formatu bloku książki przykleja się j.w. równając je do górnej krawędzi. Wkładki większe składa się i przykleja i równa j.w. Niekiedy wkładka jest umieszczona na końcu książki pod opaską lub w kieszeni przyklejonej do wewnętrznej strony tylnej okładki. Wkładki mogą być z różnych papierów, także innych niż blok książki.
+
(przyklejka, doklejka)
  
 +
Oddzielna, pojedyncza lub złożona kartka, zadrukowana jedno- lub dwustronnie, w formacie mniejszym, równym lub większym od bloku, nie stanowiąca części arkusza drukarskiego sformowanego w składkę. Wklejki mogą być z papierów innych niż blok książki. W formie wklejek włączane są ryciny drukowane w innej technice graficznej lub wielobarwnie, składane tablice i mapy, erraty sporządzone po zakończeniu druku książki. Wklejki dołącza się do składek lub kompletu składek przed szyciem lub sklejeniem bloku. Mogą być włączone w grzbiet zagiętym paskiem karty lub  za pośrednictwem płóciennego falcu albo naklejone na określoną kartę książki; w drugim wypadku wklejki równe formatowi bloku przykleja się w odległości 1-2 mm od krawędzi grzbietu, mniejsze – w miejscu przewidzianym w projekcie.
 +
 +
W terminologii introligatorstwa przemysłowego wklejkami nazywa się karty włączone wewnątrz składki, zaś karty dołączone do pierwszej lub ostatniej strony składek to przyklejki.
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
  
[[Opaska]] <br>
+
[[Indeks alfabetyczny ]] <br>
 +
[[Naklejka]] <br>
 +
[[Składka]] <br>
 
[[Wkładka]] <br>
 
[[Wkładka]] <br>
 +
[[Falc]] <br>
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
# Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971.
 
# Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, Ossolineum 1986.
 
  
 +
# Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971, szp.2484.
 +
# Magdzik S., Introligatorstwo przemysłowe, Warszawa 1988, s. 115-124.
 
----
 
----
Autor: '''MPG'''
+
Autor: '''M.P.B., E.P.'''

Aktualna wersja na dzień 05:13, 14 maj 2022

Wklejka

(przyklejka, doklejka)

Oddzielna, pojedyncza lub złożona kartka, zadrukowana jedno- lub dwustronnie, w formacie mniejszym, równym lub większym od bloku, nie stanowiąca części arkusza drukarskiego sformowanego w składkę. Wklejki mogą być z papierów innych niż blok książki. W formie wklejek włączane są ryciny drukowane w innej technice graficznej lub wielobarwnie, składane tablice i mapy, erraty sporządzone po zakończeniu druku książki. Wklejki dołącza się do składek lub kompletu składek przed szyciem lub sklejeniem bloku. Mogą być włączone w grzbiet zagiętym paskiem karty lub za pośrednictwem płóciennego falcu albo naklejone na określoną kartę książki; w drugim wypadku wklejki równe formatowi bloku przykleja się w odległości 1-2 mm od krawędzi grzbietu, mniejsze – w miejscu przewidzianym w projekcie.

W terminologii introligatorstwa przemysłowego wklejkami nazywa się karty włączone wewnątrz składki, zaś karty dołączone do pierwszej lub ostatniej strony składek to przyklejki.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Naklejka
Składka
Wkładka
Falc

Przypisy

  1. Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971, szp.2484.
  2. Magdzik S., Introligatorstwo przemysłowe, Warszawa 1988, s. 115-124.

Autor: M.P.B., E.P.