Alla rustica oprawa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Alla rustica oprawa)
Linia 2: Linia 2:
 
(styl rustykalny) (wł. legatura alla rustica, hiszp. encuadernación en rústica)
 
(styl rustykalny) (wł. legatura alla rustica, hiszp. encuadernación en rústica)
  
Tymczasowa oprawa broszurową, stosowana od XVII do XIX w. w Hiszpanii i Włoszech, jeden z najwcześniejszych typów oprawy księgarskiej. W Polsce oprawy alla rustica księgarze oferowali w końcu XVIII i na pocz. XIX w.
+
Tymczasowa oprawa broszurową, jeden z najwcześniejszych typów oprawy księgarskiej. Termin włoskojęzyczny, wyparty  później przez francuskojęzyczną broszurę (''brochure''). W Polsce termin alla rustica używany w ofertach księgarskich w końcu XVIII i na pocz. XIX w. Oprawy alla rustica występowały w tym czasie w dwóch wariantach. Pierwszy był uproszczeniem oprawy twardej: blok książki zszyty na zwięzy, zaopatrzony w jednokartkową wyklejkę wprawiano w okładkę z mocnego papieru, przez sklejenie wyklejki z okładką. Zwykle był to papier makulaturowy szaroniebieski, czasem papier dekorowany (marmoryzowany, klajstrowy, drukowany drzeworytniczo itp.), a nawet makulatura zabarwiona klajstrowo. Drugi wariant, czyli połączenie okładki przez przyklejenie w partii grzbietowej występował przy szyciu bezzwięzowym (holendrowanie) albo przy blokach połączonych klejowo, na jaskółczy ogon, zszytych na sztych lub na pierścień.
 
+
Oprawa alla rustica powstawała w ten sposób, że blok książki zszyty na zwięzy wprawiano w okładkę tekturową lub z mocnego papieru, czasem był to papier dekorowany (marmoryzowany, klajstrowy, drukowany drzeworytniczo itp.).
+
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
Linia 17: Linia 15:
 
# J. Greenfield, ABC of bookbinding, Naw Castle 2002, s. 4.  
 
# J. Greenfield, ABC of bookbinding, Naw Castle 2002, s. 4.  
 
# F. Macchi, L. Macchi, Dizionario illustrato della legatura, Milano, 2002, s. 56, 419.
 
# F. Macchi, L. Macchi, Dizionario illustrato della legatura, Milano, 2002, s. 56, 419.
 +
# Brossura, w: Wikipedia https://it.wikipedia.org/wiki/Brossura
  
 
----
 
----
 
Autor: '''E.P.'''
 
Autor: '''E.P.'''

Wersja z 23:02, 20 lut 2022

Alla rustica oprawa

(styl rustykalny) (wł. legatura alla rustica, hiszp. encuadernación en rústica)

Tymczasowa oprawa broszurową, jeden z najwcześniejszych typów oprawy księgarskiej. Termin włoskojęzyczny, wyparty później przez francuskojęzyczną broszurę (brochure). W Polsce termin alla rustica używany w ofertach księgarskich w końcu XVIII i na pocz. XIX w. Oprawy alla rustica występowały w tym czasie w dwóch wariantach. Pierwszy był uproszczeniem oprawy twardej: blok książki zszyty na zwięzy, zaopatrzony w jednokartkową wyklejkę wprawiano w okładkę z mocnego papieru, przez sklejenie wyklejki z okładką. Zwykle był to papier makulaturowy szaroniebieski, czasem papier dekorowany (marmoryzowany, klajstrowy, drukowany drzeworytniczo itp.), a nawet makulatura zabarwiona klajstrowo. Drugi wariant, czyli połączenie okładki przez przyklejenie w partii grzbietowej występował przy szyciu bezzwięzowym (holendrowanie) albo przy blokach połączonych klejowo, na jaskółczy ogon, zszytych na sztych lub na pierścień.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Broszurowe oprawy
Wydawnicze oprawy
Tymczasowa oprawa

Przypisy

  1. J. Greenfield, ABC of bookbinding, Naw Castle 2002, s. 4.
  2. F. Macchi, L. Macchi, Dizionario illustrato della legatura, Milano, 2002, s. 56, 419.
  3. Brossura, w: Wikipedia https://it.wikipedia.org/wiki/Brossura

Autor: E.P.