Puszysta destrukcja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Przypisy)
Linia 28: Linia 28:
  
 
----
 
----
Autor: '''MPG'''
+
Autor: '''M.P.B.'''

Wersja z 20:40, 21 wrz 2021

Puszysta destrukcja

tzw. sucha pleśń, ang. puffyrot

Zniszczenie to, dobrze znane bibliotekarzom, dotyczy przeważnie krawędzi bloków książek, które stykały się ze spróchniałym drewnem. Papier w tych miejscach staje się puszysty, bibulasty, blok traci strukturę kartkową, blok wystaje poza okładkę. Tą puszystą masę daje się łatwo oddzielić od zdrowych miejsc i jest nieco od nich jaśniejsza. Granica zaatakowanych miejsc jest jasny, ledwo widoczny zaciek. Opisywane zniszczenie obserwuje się przede wszystkim na papierach wykonanych z mas długowłóknistych, aczkolwiek papiery tzw. drzewne mogą wykazywać podobne objawy.

Odpowiedzialnymi za puszystą destrukcję są grzyby podstawczaki należące do grzybów domowych odpowiedzialnych za destrukcję drewna w budynkach.

Zobacz też

czerwona korozja
foxing
kamienienie książek
płowienie
zniszczenia kodeksów

Grafika

Przypisy

  1. Jamer B., Szkodliwe działanie niektórych mikroorganizmów na mokre masy celulozowe i ścier, w: Przegląd papierniczy 1948, nr 3, rok IV, s. 67-72.
  2. Strzelczyk Alicja, Charakterystyka zniszczeń mikrobiologicznych w zabytkowych książkach, [w:] Notes Konserwatorski 1, Warszawa, 1998, s. 36-50.

Autor: M.P.B.