Hełm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "===Hełm=== Element wizerunku →herbu funkcjonujący od XIV w. jako symbol przynależności do stanu rycerskiego (jednak niekiedy stosowany też w herbach mieszczańsk...")
 
(Grafika)
Linia 14: Linia 14:
  
 
<gallery>
 
<gallery>
File:Bookbinders_2.jpg|Obrazek 1
+
Plik:Hełm, Anachroniczna forma przyłbicy w typie psi pysk jako hełmu w herbie superekslibrisowym, Wielkopolska, XVI w..jpg | Anachroniczna forma przyłbicy w typie "żabi pysk" jako hełmu w herbie superekslibrisowym, Wielkopolska, XVI w.
File:Bookbinders_3.jpg|Obrazek 2
+
Plik:Hełm, Anachroniczna forma przyłbicy w typie psi pysk jako hełmu w herbie superekslibrisowym, Wlk. Ks. Litewskie, 1545.jpg | Anachroniczna forma przyłbicy w typie psi pysk jako hełmu w herbie superekslibrisowym, Wlk. Ks. Litewskie, 1545
 +
Plik:Hełm prętowy w superekslibrisie z XVI w..jpg | Hełm prętowy w superekslibrisie z XVI w.
 +
Plik:Hełm prętowy, Sprymitywizowana forma hełmu prętowego w superekslibrisie Piotra Kmity, XVI w..jpg | Sprymitywizowana forma hełmu prętowego w superekslibrisie Piotra Kmity, XVI w.
 +
Plik:Hełm, Hełmy prętowe w superekslibrisie haftowanym Radziwiłłów.jpg | Hełmy prętowe w superekslibrisie haftowanym Radziwiłłów, po poł. XVI w.
 +
 
  
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 16:17, 2 cze 2021

Hełm

Element wizerunku →herbu funkcjonujący od XIV w. jako symbol przynależności do stanu rycerskiego (jednak niekiedy stosowany też w herbach mieszczańskich). Kształt h. jako motywu heraldycznego zmieniał się wraz z ewolucją form uzbrojenia ochronnego. W najstarszych przedstawieniach (XIV-pocz. XV w.) występuje h. garnczkowy, w wizerunkach późnogotyckich (XV-pocz. XVI w.) dominuje przyłbica i tzw. „żabi pysk”, w renesansie i baroku (2 ćw. XVI-XVII w.) zostały one wyparte przez h. prętowy (turniejowy). Przejawem malejącego znaczenia h. w kulturze szlacheckiej XVIII-XIX w. było nadawanie mu w wizerunkach herbów fantazyjnych kształtów i nieproporcjonalnych rozmiarów względem tarczy bądź odwoływanie się do jego historycznych form. Zjawiska te odzwierciedlają się w dekoracjach opraw, w których h. występuje najczęściej jako znak własności, fundacji lub donacji księgi (superekslibris). Najczęściej motyw h. ukazywano wedle aktualnych kanonów heraldyki, jako osadzony na tarczy bądź kartuszu, w ujęciu na wprost, en trois quarts lub (najrzadziej) z boku. W herbach szlacheckich przeważnie integralnym elementem h. jest korona (generalnie nie występująca w herbach mieszczańskich) oraz przyczepione do niego labry.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Herb
Klejnot
Korona rangowa
Labry
Superekslibris

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1
  2. Przypis 2

Autor: A.W.