Gilotyna

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gilotyna (krajarka jednonożowa, ang. fr. massiquot, niem Schneidemaschine) maszyna służąca do krojenia stosów papieru lub obcinania bloków książkowych.

Historia

Początkowe koncepcje mechanizacji procesu krojenia polegały na ułatwieniu pracy przy użyciu hebla introligatorskiego. Jednym z rozwiązań było skonstruowanie warsztatu do krojenia z dużą, płasko leżącą prasą belkową (french lying/finishing plough press). W konstrukcji Edwarda Cowpera z 1813 zębaty nóż (piła) przesuwał się tam i z powrotem wcinając się stopniowo w stos papieru. Urządzenie zbudowane przez francuza Thirault w 1837 oraz konstrukcja Guillaume Massiquota z 1844 i 1852 miały nieruchomy nóż. Analogiczna maszyna Richarda Hartmanna z 1852 miała nóż zamocowany w górnej poprzeczce, a krojenie odbywało się poprzez podnoszenie w górę stołu, na którym leżała książka. Pomysł George'a Wilsona z 1840 polegał na zamocowaniu noża do ukośnie ustawionej ramy. Maszynę która sprawdziła się w działaniu zbudował Karl Krause w 1858. W 1877 fabryka Krausego skonstruowała trójnóż, obcinający w jednym procesie wszystkie trzy strony książki, a w kolejnym kroku zaproponowano maszynę obcinającą z czterech stron, stosowaną do jednoczesnego obcinania dwóch książek, złączonych grzbietami lub stosów luźnych kart.

Zasada działania

Stos arkuszy lub blok książki jest ułożony na stole, z tyłu za nożem. Dokładną pozycję określa umieszczona z tyłu, przesuwana


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lista

  • Punkt 1
  • Punkt 2
    • Punkt 2.1
    • Punkt 2.2
  • Punkt 2

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
można i tak
link lokalny

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1

Autor: E.P.