Laminowanie
Laminowanie (foliowanie) to pokrywanie powierzchni papieru, kartonu lub innego podłoża folią z tworzywa sztucznego. W papierową strukturę podłoża wprowadzane są, zwykle na gorąco, emulsje akrylowe.
Do laminowania służą laminatory (laminówki), których głównym elementem roboczym są cylindry dociskowe, pracujące na gorąco lub na zimno. Do laminowania używane są folie o różnym składzie chemicznym: polipropylenowe, poliestrowe, octanowe, polietylenowe o zróżnicowanej grubości od kilku do 100 mikronów. Najistotniejszym wymogiem stawianym folii jest transparentność.
Istnieją różne rodzaje laminowania:
- Laminowanie "na gorąco" - foliami z naniesiony klejem termoplastycznym. Sklejenie następuje w wyniku nacisku rozgrzanego cylindra.
- Laminowanie "na zimno" - foliami z naniesionym klejem samoprzylepnym.
- Laminowanie "na mokro" - folią bez kleju, klej jest podawany z innego źródła. Sklejenie następuje w wyniku nacisku cylindra, klej może być suszony w podczerwieni.
Celem laminowania jest ochrona powierzchni przed ścieraniem i zabrudzeniem (np. okładek), zabezpieczenie przed zniszczeniem (np. dokumentów) lub działania o charakterze konserwatorskim, mające na celu wzmocnienie i przedłużenie bytu osłabionym obiektom (gazety, rękopisy i in.).
Zobacz też
Przypisy
- http://www.uszlachetnianiedruku.pl/techniki-uszlachetniania-papieru/laminowanie/
- Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, pod red. J. Celma-Panek, Wrocław 1986, s. 70-71: Laminówka.
Autor: E.P.