Klejenie

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 12:51, 29 cze 2019 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Zobacz też)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Klejenie

W technice introligatorskiej klejenie należy do podstawowych metod łączenia komponentów, polega na łączeniu materiałów za pomocą klejów. Połączenie powstaje przez wytworzenie spoiny klejowej, która wiąże się z powierzchnią materiałów. Wytrzymałość sklejenia zależy od wewnętrznej spoistości kleju (kohezja) oraz przyczepności do klejonej powierzchni (adhezja). W celu wzmocnienia sklejenia stosuje się dociskanie kostką lub prasowanie sklejanych elementów.

Zależnie od rodzaju kleju klejenie odbywa się na zimno lub na gorąco. Klejenie można wykonywać ręcznie, przy pomocy pędzla lub maszynowo - przy użyciu klejarki lub różnego rodzaju specjalistycznych maszyn (np. maszyna do zaklejania grzbietu, do zestawiania okładek, do zawieszania okładek).

W procesie sklejania materiałów, w szczególności okładek, ważne jest utrzymanie równoległego kierunku sklejanych elementów, co zapobiega naprężeniom i późniejszemu wypaczaniu. Sklejanie materiałów o różnym stopniu rozciągliwości na wilgotno skutkuje wzdłużnemu wyginaniu.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Kaszerowanie
Klejarka
Kleje introligatorskie
Zaklejanie papieru
Zaklejanie grzbietu
Zestawianie okładki

Grafika

Przypisy

  1. Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, pod red. J. Celma-Panek, Wrocław 1986, s. 55-58.

Autor: E.P.