Celuloidowe oprawy

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 06:42, 18 mar 2022 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Zobacz też)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Celuloidowe oprawy

(ang. celluloid bindings, fr. reliure en celluloïd, niem. Zelluloidbucheinband, wł. rilegatura di celluloide)

Oprawy wykonywane z tworzywa sztucznego, wynalezionego w 1869 przez braci Johna i Isaiaha Hyatt'ów. Celuloid to najstarsze tworzywo termoplastyczne składające się z: nitrocelulozy (70–74%), kamfory (20–30%) oraz barwników i wypełniaczy (1,5–3%). Tworzywo to otrzymuje się przez plastyfikację azotanu celulozy w kamforze. Jest ono łatwopalne, a także mało odporne na działanie związków chemicznych oraz światła.

Celuloid wykorzystywany na oprawy miał postać cienkich płytek o grubości 1-mm. Przypomina wyglądem kość słoniową, dlatego był używany jako jej imitacja, pozwalał na złocenie introligatorskie na gorąco, oraz barwienie go pigmentami w masie, dzięki czemu uzyskiwano jednolitą barwę lub efekt masy perłowej. Wytłaczanie na gorąco pozwalało na uzyskanie płaskorzeźbowej dekoracji. Próby druku na celuloidzie przez długi czas kończyły się niepowodzeniem, dopiero wynalazek Bernharda Ludwiga (patent z roku 1903) polegający na druku na gorąco dał dobre efekty.

Celuloid charakteryzuje się termoplastycznością, ale też brakiem elastyczności, w związku z czym przeguby albo też całe grzbiety okładek były sporządzane z innego materiału - ze skóry lub tkaniny. Z celuloidu produkowano okładki do albumów oraz książeczek do nabożeństwa.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Płaskorzeźbiona dekoracja
Modlitewników oprawy

Grafika

Przypisy

  1. Hyatt, J.W., Improvement in treating and molding pyroxyline, 1870, (patent) http://www.google.com/patents/US105338
  2. Celuloid, [w:] Encyklopedia zarządzania, https://mfiles.pl/pl/index.php/Celuloid
  3. Process of producing celluloid printing-plates, https://www.google.com/patents/US747738

Autor: E.P.