Wiązania kodeksów

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 10:23, 20 wrz 2021 autorstwa Meg (dyskusja | edycje) (Przypisy)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Wiązania kodeksów

(zamknięcia wiązane) (ang. ties; niem. Schleifenverschluss, Riemen; fr. attaches, liens, brides, cordons o lanieres quando sono in pele, wł. bindelle)

Wiązanie kodeksów są rodzajem ich zamknięcia. Pełnią funkcję ochronną nie dopuszczając do rozchylania się okładzin, ale także - jeśli są wykonane z barwnych wstążek - ozdobną. W okresie średniowiecza stosowane były w miękkich oprawach, głównie pergaminowych. W książce renesansowej ich występowanie związane jest ściśle z pojawieniem się tektur jako materiału okładzin. W takich okładzinach nie było możliwe zamontowanie metalowych zapięć. Ich miejsce zajęły zatem jedwabne wstążki(il.1) barwione lniane lub bawełniane tasiemki (il.2), paseczki skórzane (il. 3), a także zwykłe sznurki (il. 4). Ze względu na usytuowanie i sposób montażu wiązań wyróżnia się kilka zasadniczych typów kodeksów wiązanych.

Wersje wiązań

  • wiązania na krawędzi bloku kodeksu - wiązania są umocowane po jednym na każdej okładce, pętla usytuowana jest pomiędzy okładkami. (il. 5, 1)
  • wiązania na powierzchni okładki - jedno wiązadło jest przewleczone przez dwa otwory w obu okładkach, pętla jest usytuowana na przedniej okładce. (il. 5, 2)
  • wiązania paskowe - do przedniej okładki jest przymocowany pasek z otworem, drugi pasek z przewleczonymi dwoma rzemieniami jest wszyty w klapę stanowiącą przedłużenie tylnej okładki i zakrywającej częściowo okładkę przednią, jeden rzemień przewleka się przez dziurkę i zawiązuje z drugim rzemieniem. Pętla znajduje się na przedniej okładce. (il. 5, 2)

Charakterystyczne zniszczenia

Wiązania kodeksów rzadko zachowały się do naszych czasów (il. 6). Śladami po nich są nacięcia w okładzinie i obleczeniu, często ich fragmenty można znaleźć podczas demontażu książki, pomiędzy podwinięciem materiału obleczeniowego a okładziną (il. 7). Ich ubytek powoduje rozchylanie się okładzin, co jest przyczyną powstawania deformacji zarówno bloku, jak i oprawy. Zatem ich ubytek obniża znacznie wartość kodeksu. Z tego powodu często się je rekonstruuje.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Szycie z wiązaniem

Grafika

Przypisy

  1. Adler G., Handbuch Buchverschluss und Buchbeschlag, Wiesbaden, 2010,s. 8.
  2. Macchi F., Macchi L., Dizionario illustrato della legatura, Milano, 2002, s. 42-43.
  3. Szirmai J.A., The Archeology of Medieval Bookbinding, New York 2017, s. 8-9.

Autor: M.P.B.