Kleje introligatorskie

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 12:26, 17 cze 2019 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Kleje introligatorskie)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Kleje introligatorskie

(ang. glue, niem Leim )

Kleje to substancje które ze względu na przyczepność (adhezję) i wewnętrzną spoistość (kohezję) mają własność trwałego łączenia materiałów. W introligatorstwie klejenie jest jedną z podstawowych metod łączenia komponentów.

Przez długi czas stosowano kleje pochodzenia naturalnego. Wraz z rozwojem przemysłu chemicznego do użytku weszły także kleje syntetyczne. Ze względu na charakter, w jakim występuje spoiwo rozróżnia się kleje:

  • wodne
  • rozpuszczalnikowe
  • emulsyjne
  • topliwe.

Kleje pochodzenia roślinnego

Wśród klejów pochodzenia roślinnego (skrobiowych) wykorzystywanych w introligatorstwie wyróżniamy:

  • kleje krochmalowe
  • kleje otrzymywane z pochodnych celulozy.

Tradycyjnym klejem skrobiowym był klajster, spoiwo ugotowane z mąki żytniej lub pszennej. Lepsze własności ma klej otrzymany z krochmalu. W introligatorstwie stosowany jest krochmal pszenny i ryżowy. Przygotowanie klajstru polega na rozrobieniu mąki (krochmalu) w wodzie a następnie podgrzaniu zawiesiny, która w 70°C pęcznieje tworząc roztwór koloidowy.

Klajster charakteryzuje się długim czasem chwytania i znaczną ilością wody. Po wyschnięciu dają przejrzystą, kruchą spoinę. Są podatne na pleśnienie, dlatego dodawano do nich środki grzybobójcze, np. ałun. Ze względu na powolne schnięcie klej jest odpowiedni do prac ręcznych, pozwala na korygowanie ułożenia. Siłę spojenia znacznie wzmacnia mocne ściśnięcie (sprasowanie) materiałów na cały czas schnięcia kleju.

Dla poprawienia własności środka klejącego sporządzane są kleje z pochodnych celulozy:

  • metyloceluloza (tyloza)
  • acetyloceluloza
  • karboksymetyloceluloza.

Metyloceluloza ma podobne właściwości klejące do klajstru, jest jednak odporna na działanie mikroorganizmów. Jest rozpuszczalna w zimnej wodzie, tworzy elastyczną spoinę klejową przez co nadaje się do sklejania papierów. Jest używana w pracach konserwatorskich: wzmacnianie papieru bibułką japońską, zaklejaniu papieru. Śluzowaty roztwór nadaje się także na grunt do marmoryzowania papieru.

Acetyloceluloza jest klejem rozpuszczalnym w acetonie, ma krótki czas schnięcia, po wyschnięciu jest przezroczysta, ale dość sztywna. Ze względu na odporność na ataki mikroelementów była polecana i stosowana w pracowniach konserwatorskich do wzmacniania papieru bibułką japońską.

Karboksymetyloceluloza produkowana pod nazwa handlową glikocel cechuje się zasadowością. Dodawana do klejów dyspersyjnych modyfikuje ich właściwości - obniża kwasowość oraz wydłuża czas chwytania i ułatwia smarowność.

Kleje pochodzenia zwierzęcego

W introligatorstwie wykorzystywany jest klej glutynowy, uzyskiwany z kolagenu zawartego w kościach, kopytach oraz rogach zwierzęcych. Klej miał postać tabliczek lub perełek. Przygotowanie kleju polegało na jego namoczeniu, na skutek którego klej przybierał postać galaretowatą. Podczas ogrzewania przybierał postać płynną. W miarę studzenia klej szybko zastygał. Był wykorzystywany do zaklejania grzbietów a także wykonywania różnych innych prac, takich jak oklejanie okładek, sklejanie i oklejanie pudełek. Klej ma barwę brązową, po zaschnięciu pozostaje ciemna błona. Klej jest nieelastyczny. Grzbiety zaklejane klejem kostnym są narażone na pękanie. Szczególnie nietrwałe są oprawy bezszyciowe sklejane klejem kostnym. W celu uelastycznienia dodawano do kleju glicerynę; jednak z czasem gliceryna traci swe higroskopijne właściwości, a spoina twardnieje. Klej kostny był używany do prac ręcznych, był przygotowywany w specjalnych kociołkach z płaszczem wodnym i utrzymywany w stanie ciekłym - był stale ogrzewany. Aby jednocześnie dysponować klejem gęstszym - używanym do zaklejania grzbietów oraz rzadszym - do przyklejania papieru lub płótna, kociołki były przedzielone na dwie komory. Klej kostny używany do maszynowego był wzbogacany gliceryną i dostarczany w postaci żelowej. Klej do zestawiania okladek miał 1% domieszkę gliceryny (Rodas), zaś klej do zaklejania grzbietów - 32% (Sheridan). Klejenie klejem kostnym jest odwracalne, po nawilżeniu klej przybiera postać galarety (zol) i pozwala się usunąć.


Kleje syntetyczne

Lista

  • Punkt 1
  • Punkt 2
    • Punkt 2.1
    • Punkt 2.2
  • Punkt 2

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Klejenie

Grafika

Przypisy

  1. Szczęsny R., Materiałoznawstwo introligatorskie, Warszawa 1983, s.73-138.
  2. Przypis 2

Autor: E.P.