Merla

Z Leksykon oprawoznawczy
Wersja z dnia 21:50, 21 sty 2019 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Merla)

Skocz do: nawigacja, szukaj


Merla

(gaza introligatorska, muślin) (niem. Heftgaze) Tkanina bawełniana o bardzo rzadkim splocie płóciennym, apreturowana substancją klejącą, usztywniona, o znacznej wytrzymałości mechanicznej. Używana do wzmacniania grzbietu, zarówno w oprawach zszywanych jak i bezszyciowych. Wytwarzana jest merla o różnej grubości wątku: jedno-, dwu- i trzynitkowa; cieńsza merla przeznaczona jest do mniejszych książek, grubsza - do tomów o dużej objętości i ciężarze. Produkowana jest także merla podklejona cienkim papierem, przeznaczona do oprawy typu perfect binding. Jest sprzedawana w rolkach o różnych szerokościach.

Merla została opracowana na potrzeby mechanicznego szycia książek, zastąpiła paski płócien wykorzystywane podczas szycia książek drutem. Jej przewagą była przepuszczalność kleju, który może być nakładany na powierzchnię merli, a przechodząc przez jej oczka dociera do grzbietu. Merla jest stosowana do szycia na niciarkach, stanowi także szkielet oprawy bezszyciowej, klejowej.

Użytki merli są nieco krótsze od długości grzbietu bloku oraz szersze od grubości grzbietu; po bokach pozostają kilkucentymetrowe skrzydełka, które na podobieństwo scezury wzmacniają później połączenie bloku z okładką.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1
  2. Przypis 2

Autor: E.P.