Sygnatura: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "==Sygnatura== Ustalony znak umieszczony na składkach książki, służący do poprawnego skompletowania składek oraz do kontroli. Znak umieszczany jest w składzie dru...")
(Brak różnic)

Wersja z 21:03, 23 lis 2019

Sygnatura

Ustalony znak umieszczony na składkach książki, służący do poprawnego skompletowania składek oraz do kontroli. Znak umieszczany jest w składzie drukarskim i drukowany jednocześnie z drukiem publikacji. Istnieją sygnatury dwóch typów, mogą występować łącznie lub jeden z nich.

Sygnatura arkusza

Historycznie starsza jest sygnatura arkusza, wywodząca się z reklamantu i kustosza stosowanych w rękopisach średniowiecznych, nazywanych w starych drukach odpowiednio kustoszem i sygnaturą.

Starodruczna sygnatura znajdowała się u dołu karty, pod kolumną druku i składała się zwykle z litery porządkującej kolejność składek oraz cyfry oznaczającej kolejność karty w składce, przy czym sygnatura na pierwszej karcie (tzw. sygnatura prima) zawierała tylko oznaczenie literowe składki. We współczesnych drukach sygnatura składa się z liczby oznaczającej numer składki oraz skróconej tytulatury publikacji. Wydrukowana małą, zwykle 6-punktową czcionką, znajduje się u dołu pierwszej strony każdej składki. W niektórych książkach znajduje się także wicesygnatura (sygnatura secunda, sygnatura z gwiazdką), oznaczenie drukowane na drugiej karcie sklądki. W polskiej tradycji drukarskiej sygnatura jest widoczna w książce, podczas gdy w książkach obcych często jest nieobecna, gdyż umieszczona na spadzie, jest usuwana podczas obcinania bloków.

Sygnatura grzbietowa

Znak kontrolny w postaci grubej linii o długości ok. pół centymetra (12 punktów typograficznych) drukowany w miejscu falcu grzbietowego pomiędzy pierwszą i ostatnią stroną składki. Na każdym arkuszu sygnaturę umieszcza się w sąsiednim miejscu, tak że w komplecie składek sygnatury układają się schodkowo. Sygnatury grzbietowe pozwalają na łatwą kontrolę kompletności zestawu składek oraz czy poszczególne składki zostały zebrane w prawidłowej kolejności.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Kompletowanie
Kompletowanie

Grafika

Przypisy

  1. Przypis 1

Autor: E.P.