Laminowanie: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "Laminowanie (foliowanie) to pokrywanie powierzchni papieru, kartonu lub innego podłoża folią z tworzywa sztucznego. Do laminowania służą laminatory (laminówki),...") |
(Brak różnic)
|
Wersja z 22:09, 12 mar 2019
Laminowanie (foliowanie) to pokrywanie powierzchni papieru, kartonu lub innego podłoża folią z tworzywa sztucznego.
Do laminowania służą laminatory (laminówki), których głównym elementem roboczym są cylindry dociskowe, pracujące na gorąco lub na zimno. Do laminowania używane są folie o różnym składzie chemicznym: polipropylenowe, poliestrowe, octanowe, polietylenowe i zróżnicowanej grubości od kilku do 100 mikronów. Najistotniejszym wymogiem stawianym folii jest transparentność.
Istnieją różne rodzaje laminowania:
- Laminowanie "na gorąco" - foliami z naniesiony klejem termoplastycznym. Sklejenie następuje w wyniku nacisku rozgrzanego cylindra.
- Laminowanie "na zimno" - foliami z naniesionym klejem samoprzylepnym.
- Laminowanie "na mokro" - folią bez kleju, klej jest podawany z innego źródła. Sklejenie następuje także w wyniku nacisku cylindra. Klej może być suszony w podczerwieni.
Celem laminowania jest ochrona powierzchni przed ścieraniem i zabrudzeniem (np. okładek), zabezpieczenie przed zniszczeniem (np. dokumentów) lub działania o charakterze konserwatorskim, mające na celu wzmocnienie i przedłużenie bytu osłabionym obiektom (gazety, rękopisy i in.).
Przypisy
- http://www.uszlachetnianiedruku.pl/techniki-uszlachetniania-papieru/laminowanie/
- Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik encyklopedyczny, pod red. J. Celma-Panek, Wrocław 1986, s. 70-71: Laminówka.
Autor: E.P.