Szycie karolińskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "==Szycie karolińskie== Określenie odnoszące się nie do charakterystyki systemu szycia, a wyróżnione w literaturze w odniesieniu do charakterystyki kodeksów karoli...")
 
(Przypisy)
Linia 7: Linia 7:
  
 
# J. A. Szirmai The archeology of medieval bookbinding, New York, 2017.
 
# J. A. Szirmai The archeology of medieval bookbinding, New York, 2017.
 
+
# Wachnik Barbara, Systemy szycia zabytkowych kodeksów - terminologia, historia, systematyka, zagadnienia konserwatorskie, część teoretyczno-badawcza pracy dyplomowej magisterskiej, promotor: dr hab. M. Pronobis-Gajdzis, prof. UMK, Toruń UMK 2020.
 
----
 
----
Autor: '''MPG, BW'''
+
Autor: '''MPG'''

Wersja z 18:19, 30 gru 2020

Szycie karolińskie

Określenie odnoszące się nie do charakterystyki systemu szycia, a wyróżnione w literaturze w odniesieniu do charakterystyki kodeksów karolińskich.

Charakterystyka

Szycie kodeksów karolińskich charakteryzuje częste występowanie trzech zwięzów wykonanych najczęściej z włókien roślinnych, rzadziej z białej skóry (tereny dzisiejszych Francji i Włoch). Zwięzy na grzbiecie bloku najczęściej są rozłożone równomiernie, choć zdarza się, że przestrzeń między krawędzią bloku a skrajną stacją jest mniejsza bądź większa od pozostałych międzyzwięźli. Składki w kodeksach karolińskich prawie zawsze są nacinane, a ślady po nakłuciach, to w większości przypadków pozostałości po szyciu szelkowym .

Przypisy

  1. J. A. Szirmai The archeology of medieval bookbinding, New York, 2017.
  2. Wachnik Barbara, Systemy szycia zabytkowych kodeksów - terminologia, historia, systematyka, zagadnienia konserwatorskie, część teoretyczno-badawcza pracy dyplomowej magisterskiej, promotor: dr hab. M. Pronobis-Gajdzis, prof. UMK, Toruń UMK 2020.

Autor: MPG