Nakładane okładki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Grafika)
(Grafika)
Linia 20: Linia 20:
 
<gallery>
 
<gallery>
 
File:6s.jpg|Oprawa Jacka Tylkowskiego z nakładanymi okładkami.
 
File:6s.jpg|Oprawa Jacka Tylkowskiego z nakładanymi okładkami.
File:Bookbinders_3.jpg|Obrazek 2
+
File:Schemat nakladana.jpg|Przekrój okładek nakładanych.
  
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 13:49, 14 mar 2019

Nakładane okładki

(niem. aufgesetzte Dekeln) Okładki w których każda część, tj. grzbiet, okładka przednia i okładka tylna są oblekane odrębnie. Zwykle jest to oprawa półskórkowa, charakteryzująca się tym, że skóra z grzbietu nie nachodzi na okładki, lecz jest wklejona pod okładkę, a obłóczki okładek są podwinięte także od strony grzbietowej. Okładki są przeznaczone dla oprawy wklejanej. Technika była często wykorzystywana dla opraw dekorowanych reliefem oraz dla książek w dużych formatach, w których można było zastosować trzy odrębne użytki do obleczenia okładki. W przypadku okładek oblekanych płótnem, zaletą było ukrycie pod spodem brzegu płótna, który był chroniony przed strzępieniem się.

Technika wykonania

Technika wykonania okładki jest bardzo odmienna od wykonywania zwykłej okładki wklejanej.

  • Pierwszą czynnością jest wykonanie grzbietu. Na materiał oblekający grzbiet naklejana jest grzbietówka, a materiał z góry i dołu podwijany i podklejany. W przypadku skóry konieczne jest uprzednie zszarfowanie podwinięć; po bokach grzbietówki muszą wystawać 4-centymetrowe pasy materiału obłóczkowego.
  • Następnie przygotowywane są okładzinówki. Są one sklejane z dwóch warstw, przy czym warstwa wewnętrzna jest od strony grzbietu krótsza o 3,5 cm. Okładzinówki są oklejane obłóczką, która jest podwijana tylko od strony grzbietowej; podwinięcie powinno dojść do brzegu wewnętrznej, węższej tekturki.
    • Jeśli okładka jest zdobiona wypukłym (reliefowym) tłoczeniem, to najpierw następuje naklejenie oklejki na zewnętrzną warstwę okładki, następnie jest wykonywane tłoczenie, wypełnienie zagłębienia, a następnie naklejenie wewnętrznej tekturki i podklejenie podwinięcia od strony grzbietowej.
  • Grzbiet jest montowany z okładkami w ten sposób, że brzegi materiału grzbietowego są podklejane pod spód okładki, w zagłębienie aż do skraju wewnętrznej, węższej tekturki. Następnie podwijany jest materiał na wszystkich pozostałych krawędziach.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Wklejane oprawy

Grafika

Przypisy

  1. Z. Zjawiński, Introligatorstwo, Warszawa 1966, s.132.
  2. https://slidex.tips/download/abb-9-halbledereinband

Autor: E.P.