Format bibliograficzny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "==Format bibliograficzny== Format książki podawany przy inkunabułach i starych drukach, oparty na liczbie kart wchodzących w skład arkusza oraz na typie jego złoż...")
 
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
==Format bibliograficzny==
 
==Format bibliograficzny==
Format książki podawany przy inkunabułach i starych drukach, oparty na liczbie kart wchodzących w skład arkusza oraz na typie jego złożenia: folio, quarto, octavo, sedicimo itd. Wielokrotność złamania (sfalcowania) arkusza daje określające format bibliograficzny:
+
Format książki podawany przy inkunabułach i starych drukach. Wynika on z ilości i sposobu złamań arkusza drukarskiego, których konsekwencją jest:
 +
* ilość kart znajdujących się w składce
 
* kierunek kres
 
* kierunek kres
* położenie filigranu
+
* położenie filigranu.
* ilość kart w składce
+
Ponieważ arkusze papieru nie miały ustalonych wymiarów, wielkość książek w tym samym formacie mogła być różna, np. książki w formacie 8° miewały wysokość od 18 do 25 cm.
 +
 
 +
===Formaty===
 +
* Arkusz niezłamany nosi nazwę plano, kierunek kres jest poziomy, filigran znajduje się w górnej lub dolnej części arkusza.
 +
* Arkusz jednokrotnie złamany to format folio (2°); z arkusza powstają dwie karty (bifolium), kierunek kres jest pionowy, a filigran znajduje się na środku jednej z kart. Składki powstawały z połączenia kilku bifoliów.
 +
* Arkusz dwukrotnie złamany to format quarto (4°); z arkusza powstają cztery karty, kierunek kres jest poziomy, filigran znajduje się na górnym złamie.
 +
* Arkusz trzykrotnie złamany to format octavo (8°); z arkusza powstaje osiem kart, kierunek kres jest pionowy, a filigran znajduje się w górnym rogu.
 +
* Arkusz czterokrotnie złamany to format sedecimo (16°); z arkusza powstaje szesnaście kart, kierunek kres jest poziomy.
 +
* Format duodecimo (12°) powstawał wskutek falcowania kombinowanego: równoległego, na trzy części i prostopadłego, składka liczyła 12 kart.
 +
* Format tzw. elzewirowski (24°) powstawał z podziału arkusza na trzy części a następnie czterokrotnego złamania każdej z nich; w efekcie z arkusza powstawały 24 karty.
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
 +
 +
[[Indeks alfabetyczny]] <br>
 
[[Format książki]] <br>
 
[[Format książki]] <br>
 
[[Format biblioteczny]] <br>
 
[[Format biblioteczny]] <br>
Linia 11: Linia 23:
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
# Barbara Kalisz (oprac.): Słownik wydawcy, Warszawa 1997, s. 62-63.
+
# Słownik wydawcy, Barbara Kalisz (oprac.), Warszawa 1997, s. 62-63.
# Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971.
+
# Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971, szp. 722-723.
# Szwejkowska H. książka drukowana XV - XVIII wieku. Zarys historyczny, Wrocław 1980.  
+
# Szwejkowska H. książka drukowana XV - XVIII wieku. Zarys historyczny, Wrocław 1980, s. 63-65.  
 
----
 
----
Autor: '''MPG'''
+
Autor: '''M.P.B., E.P.'''

Aktualna wersja na dzień 16:41, 16 lut 2022

Format bibliograficzny

Format książki podawany przy inkunabułach i starych drukach. Wynika on z ilości i sposobu złamań arkusza drukarskiego, których konsekwencją jest:

  • ilość kart znajdujących się w składce
  • kierunek kres
  • położenie filigranu.

Ponieważ arkusze papieru nie miały ustalonych wymiarów, wielkość książek w tym samym formacie mogła być różna, np. książki w formacie 8° miewały wysokość od 18 do 25 cm.

Formaty

  • Arkusz niezłamany nosi nazwę plano, kierunek kres jest poziomy, filigran znajduje się w górnej lub dolnej części arkusza.
  • Arkusz jednokrotnie złamany to format folio (2°); z arkusza powstają dwie karty (bifolium), kierunek kres jest pionowy, a filigran znajduje się na środku jednej z kart. Składki powstawały z połączenia kilku bifoliów.
  • Arkusz dwukrotnie złamany to format quarto (4°); z arkusza powstają cztery karty, kierunek kres jest poziomy, filigran znajduje się na górnym złamie.
  • Arkusz trzykrotnie złamany to format octavo (8°); z arkusza powstaje osiem kart, kierunek kres jest pionowy, a filigran znajduje się w górnym rogu.
  • Arkusz czterokrotnie złamany to format sedecimo (16°); z arkusza powstaje szesnaście kart, kierunek kres jest poziomy.
  • Format duodecimo (12°) powstawał wskutek falcowania kombinowanego: równoległego, na trzy części i prostopadłego, składka liczyła 12 kart.
  • Format tzw. elzewirowski (24°) powstawał z podziału arkusza na trzy części a następnie czterokrotnego złamania każdej z nich; w efekcie z arkusza powstawały 24 karty.

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Format książki
Format biblioteczny
Format specjalny

Przypisy

  1. Słownik wydawcy, Barbara Kalisz (oprac.), Warszawa 1997, s. 62-63.
  2. Encyklopedia wiedzy o książce [red. Birkenmajer A., Kocowski B., Trzynadlowski J.], Wrocław, Warszawa, Kraków, 1971, szp. 722-723.
  3. Szwejkowska H. książka drukowana XV - XVIII wieku. Zarys historyczny, Wrocław 1980, s. 63-65.

Autor: M.P.B., E.P.