Falc: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Falc)
(Propozycja: czy nie warto byłoby podobny sposób zapisywania różnych znaczeń tego samego terminu zastosować w haśle "broszurowanie"? Tak jest bardziej przejrzyście. Czy jednokrotny zapis w pisowni "falz" jest uzasadniony?)
Linia 3: Linia 3:
  
 
===Falc (znaczenie 1)===
 
===Falc (znaczenie 1)===
Miejsce, w  którym nastąpiło zamierzone złożenie (złamanie) arkusza papieru celem uzyskania wymaganego formatu. W wyniku składania arkuszy (falcowanie, łamanie) powstają odowiednio: falc grzbietowy, górny, dolny i przedni, które po obcięciu bloku lub rozcięciu stają się odpowiednio: grzbietem bloku książki, krawędzią górną, dolną i przednią bloku książki.(il. 1)
+
Miejsce, w  którym nastąpiło zamierzone złożenie (złamanie) arkusza papieru celem uzyskania wymaganego formatu. W wyniku składania arkuszy (falcowanie, łamanie) powstają odowiednio: falc grzbietowy, górny, dolny i przedni, które po obcięciu bloku lub rozcięciu stają się odpowiednio: grzbietem bloku książki, krawędzią górną, dolną i przednią bloku książki(il. 1).
  
 
===Falc (znaczenie 2)===
 
===Falc (znaczenie 2)===

Wersja z 14:08, 2 wrz 2020

Falc

(zagiętka, złam, zagięcie, piętka) (ang. stub, niem. Falz, wł. cerniera)

Falc (znaczenie 1)

Miejsce, w którym nastąpiło zamierzone złożenie (złamanie) arkusza papieru celem uzyskania wymaganego formatu. W wyniku składania arkuszy (falcowanie, łamanie) powstają odowiednio: falc grzbietowy, górny, dolny i przedni, które po obcięciu bloku lub rozcięciu stają się odpowiednio: grzbietem bloku książki, krawędzią górną, dolną i przednią bloku książki(il. 1).

Falc (znaczenie 2)

Wszystkie zagięcia celowo wykonane przez introligatora.

Falc (znaczenie 3)

Pasek wzmacniający grzbiet składki lub wyklejki.

Falz wyrównujący (znaczenie 4)

(niem. Ausgleichfalz)

Pasek wstawiony w grzbiet mający na celu wyrównanie grubości grzbietu (np. w albumach, atlasach ze składanymi mapami itp.).

Przykłady

Poprzez odpowiednie zagięcie scezury (zob. scezura) powstaje falc, w który wkłada się karty przybyszowe, bądź karty właściwe kodeksu w zależności od konstrukcji wyklejki (il. 2). Czasem wykonuje się w scezurze podwójne złożenie, powstaje wówczas forma mini leporello. Taka scezura nosi nazwę scezury z podwójnym falcem. Wówczas w tak wykonane falce wkłada się składkę wyklejkową i kolejną składkę. Falc najczęściej przykleja się do karty właściwej z nim sąsiadującej.

Funkcja

Falc zapobiega pęknięciom powstającym w wewnętrznym przegubie książki, w wyniku powstawania silnych naprężeń, przy otwieraniu książki, pomiędzy oprawą a jej blokiem. W XIX i XX w. to strategiczne w scezurze miejsce podklejano tkaniną lub też było wykonane wyłącznie z tkaniny, wówczas w przegubie wewnętrznym, tkanina ta była widoczna, ten rodzaj wyklejki nosi nazwę wyklejki z widocznym falcem (il. 3).

Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Skórzany falc

Grafika

Przypisy

  1. Z. Zjawiński, Introligatorstwo, Warszawa 1965.

Autor: M.P.G., E.P.