Papiery drukowane walcowane: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Zobacz też)
Linia 2: Linia 2:
 
(niem. Kattunpapiere, Walzendruckpappiere)
 
(niem. Kattunpapiere, Walzendruckpappiere)
  
Mechaniczny sposób dekorowania papieru. Rozwinął się z [[Papiery klajstrowe narzędziowe|papieru stemplowego]].
+
Mechaniczny sposób dekorowania papieru. Rozwinął się z [[Papiery klajstrowe narzędziowe|papieru stemplowego]], w którym wzór na papierze pokrytym mieszaniną klajstru i farby wyciskano ręcznie stemplami lub wałkami.
Arkusz papieru pokrywano warstwą mieszaniny klajstru i farby, a następnie powierzchnię modyfikowano różnymi narzędziami. Przyłożenie narzędzia powodowało rugowanie z tego miejsca barwnej pasty, a w konsekwencji jaśniejsze partie papieru. Wzory wykonywano używając palców, patyczków, grzebyczków o różnym rozstawie płasko zakończonych ząbków lub stempelków i rolek.  
+
  
Sposób w jaki twórca prowadził swoje narzędzie zależał jedynie od jego wyobraźni. Do tej grupy papierów dekoracyjnych należy zaliczy tzw. papiery z Herrnhut.
 
  
===Papier stemplowy===
 
Wzory na pokrytym zabarwionym klajstrem papierze odciskano stemplami, wykonywanymi w technice drzeworytu, linorytu, gumowej pieczątki, a nawet wycięte z kartofla. Szczególny charakter miały papiery z odciskiem stempla, sporządzonego specjalnie dla konkretnej książki, związanego z nim tematycznie. Na pocz. XX w. wykonanie takiego papieru było jednym z elementów koncepcji wystroju książki artystycznej, prace takie wykonywali np. Bonawentura Lenart, Zofia Dębicka i Stanisław Wilczek.
 
  
W podobny sposób wytwarzano papiery walcowe, korzystając z gumowych wałków, przeznaczonych do malowania ścian. Wykonywano nimi wzorzyste pasy lub też wzorem pokrywano całą powierzchnię papieru.
 
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==

Wersja z 14:36, 29 cze 2020

Papiery drukowane walcowane

(niem. Kattunpapiere, Walzendruckpappiere)

Mechaniczny sposób dekorowania papieru. Rozwinął się z papieru stemplowego, w którym wzór na papierze pokrytym mieszaniną klajstru i farby wyciskano ręcznie stemplami lub wałkami.



Zobacz też

Indeks alfabetyczny
Papiery klajstrowe
Papiery klajstrowe narzędziowe

Grafika

Przypisy

  1. Weichelt A., Buntpapierfabrikation, Berlin 1908, s. 240-246.

Autor: E.P.