Falc: Różnice pomiędzy wersjami

Z Leksykon oprawoznawczy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Zobacz też)
Linia 12: Linia 12:
 
[[Scezura]] <br>
 
[[Scezura]] <br>
 
[[Skórzany falc]] <br>
 
[[Skórzany falc]] <br>
 +
[[Rynna]] <br>
  
 
==Grafika==
 
==Grafika==

Wersja z 10:31, 15 wrz 2021

Falc

(zagiętka, złam, zagięcie, piętka) (ang. bolt, joint, hinge; niem. Falz, Ansatzfalz, Vorsatzfalz, Tieferfalz, Ausgleichfalz, Ausserer Falz, Gelenk, Gelenkfalz, Rückenfalz ; fr. charniere, pli, onglet, fond; wł. cerniera, c. sul dorso, c. sui contropiatti)

Termin pochodzenia niemieckiego stosowany w różnych znaczeniach:

  • Wszystkie zagięcia celowo wykonane przez introligatora (niem. Falz).
  • Miejsce, w którym nastąpiło zamierzone złożenie (złamanie) arkusza papieru celem uzyskania wymaganego formatu. W wyniku składania arkuszy (falcowanie, łamanie) powstają odpowiednio: falc grzbietowy, górny, dolny i przedni, które po obcięciu bloku lub rozcięciu stają się odpowiednio: grzbietem bloku książki, krawędzią górną, dolną i przednią bloku książki (il. 1) (ang. bolt).
  • Falc wyrównujący - pasek wstawiony w grzbiet mający na celu wyrównanie grubości grzbietu (np. w albumach, atlasach ze składanymi mapami itp.) (ang. filling-in guard, niem. Ausgleichfalz).
  • Pasek wzmacniający grzbiet składki lub wyklejki (ang. guard). Zapobiega on pęknięciom powstającym w wewnętrznym przegubie książki, w wyniku powstawania silnych naprężeń, przy otwieraniu książki, pomiędzy oprawą a jej blokiem. W XIX i XX w. to strategiczne w scezurze miejsce podklejano tkaniną lub też było wykonane wyłącznie z tkaniny, wówczas w przegubie wewnętrznym, tkanina ta była widoczna, ten rodzaj wyklejki nosi nazwę wyklejki z widocznym falcem (il. 2). Poprzez odpowiednie zagięcie scezury (zob. scezura) powstaje falc, w który wkłada się karty przybyszowe, bądź karty właściwe kodeksu w zależności od konstrukcji wyklejki (il. 3). Czasem wykonuje się w scezurze podwójne złożenie, powstaje wówczas forma mini leporello. Taka scezura nosi nazwę scezury z podwójnym falcem. Wówczas w tak wykonane falce wkłada się kartę przybyszową wyklejkowo-ochronną i kolejną składkę. Falc najczęściej przykleja się do karty właściwej z nim sąsiadującej.

Zobacz też

Big
Scezura
Skórzany falc
Rynna

Grafika

Przypisy

  1. Macchi F., Macchi L., Dizionario illustrato della legatura, Milano, 2002, s. 78.
  2. Zjawiński Z., Introligatorstwo, Warszawa 1965, s. 101.

Autor: M.P.B., E.P.